JUST DOG Border Collie FCI

Hodowla psów rasy Border Collie    

O RASIE

Border collie to rasa należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, sekcja psów pasterskich.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Klasyfikacja rasy: FCI – Grupa I

thea4

Uznany przez psychologa Stanleya Corena za najbardziej inteligentną rasę psów. Jego predyspozycje wymagają, aby praca, którą wykonuje, dawała mu radość i pozwalała wykazać się inicjatywą. Uważny i podatny na szkolenie, uwielbia biegać i wykonywać zadania powierzane mu przez przewodnika. Właściciel psa powinien dysponować czasem i być osobą aktywną. Border collie potrzebuje pana o spokojnym usposobieniu, który będzie w stanie żyć z nim w harmonii i potrafić się z nim porozumieć, gdyż w przeciwnym razie border łatwo wymknie się spod kontroli. Border Collie to pies szczerze oddany swojemu właścicielowi, uległy i zrównoważony.

Wzrost: pies 48-56 cm, suka 46-53 cm

Masa ciała: 13-20 kg.

————————————————————————————————————

Co dla Border Collie jest bardzo trudne:

1. Przywołanie

Właściciel bordera – psa angażującego się bardzo w to co robi – musi od początku postawić sobie to za priorytet. Trzeba pamiętać, że bordery należą do ras bardzo silnym popędzie łupu i uczenie przywołania takiego psa wy może być trudne mimo chęci samego psa.

2. Nie-ganianie obiektów poruszających się i zwierząt.

Właściciel bordera – psa uwielbiającego ganiać rzeczy w ruchu – musi pamiętać, że pozwolenie na rozwinięcie manii gonienia samochodów może się skończyć tragicznie dla psa, a w przypadku rowerzystów także dla człowieka. W Wielkiej Brytanii najwięcej psów które giną pod kołami samochodów to właśnie border collie.

3. Nie-ciągnięcie na smyczy.

Bordery należą do psów które na ogół uwielbiają ciągnąć na smyczy, gdyż bardzo się zaangażują w świat jaki jest wokół nich. Często mogą nawet boleśnie dla siebie i niewygodnie dla przewodnika przeć naprzód z poświęceniem godnym dużo lepszej sprawy.

4. Spokój i odpoczynek.

Trzeba pamiętać, że border robi to za co jest nagradzany. Jeśli będziemy nagradzać bordera tylko za pracę, za ruchliwość, to będziemy mieć bordera wiecznie w ruchu. Więc trzeba go mu pozwolić rozwinąć jego naturalna umiejętność odpoczynku.

http://www.bczdrowie.pl/orasie.html